۹ نکته مهم در چیدمان خانه های کوچک

چیدمان خانه های کوچک

چیدمان خانه‌های کوچک از اهمیت بالایی برخوردار است؛ امروزه بسیاری از افراد مجبور به زندگی در خانه‌ها و آپارتمان‌های کوچک و نقلی هستند پس نوع چیدمان این خانه‌ها اهمیت زیادی دارد؛ نکات مهمی در دکوراسیون خانه‌ها وجود دارد که بهتر است آنها را رعایت کنیم تا فضای بهتری در خانه خود داشته باشیم. با مجله مسکن ایوان همراه باشید تا به بررسی این نکات مهم بپردازیم؛

استفاده از رنگهای خنثی در دکوراسیون

۱- استفاده از رنگ‌های خنثی و روشن در چیدمان خانه‌های کوچک

در انتخاب رنگ اصلی در دکوراسیون خانه‌تان بهتر است از رنگ‌های خنثی و روشن‌تر استفاده کنید، به خصوص در انتخاب رنگ پرده‌ها و مبلمان این رنگ‌ها انتخاب‌های بهتری می‌توانند باشند. در کنار استفاده از یک رنگ اصلی در دکوراسیون می‌توانید از یک رنگ دیگر که توجه را هم جلب کند در دکوراسیون خانه خود استفاده کنید؛‌ به عنوان مثال میتوانید در کنار مبلمان کرم رنگ خود از یک مبل راحتی با رنگ متفاوت هم استفاده کنید، این رنگ را بهتر است چندجای دیگر دکور خود استفاده کنید، برای مثال یک گلدان یا کوسن های اضافی با این رنگ جذابیت دکوراسیون خانه شما را دو چندان می‌کند.

در کل استفاده از طرح‌های ساده تر برای فضاهای کوچک انتخاب بهتری است. برای مثال کاغذ دیواری‌های با طرح شلوغ گزینه مناسبی برای خانه‌های کوچک نمی‌تواند باشد، بهتر است از انواع ساده‌تر آن برای خانه‌های کوچک استفاده شود.

۲- تأثیر نورپردازی در خانه

نورپردازی یکی از اصول مهم در بزرگنمایی دکوراسیون خانه‌های نقلی به حساب می‌آید، هرچه روشنایی محیط خانه شما بیشتر باشد، فضای محیط بزرگتر به نظر می‌رسد. در طول روز بهتر است از نور طبیعی روز استفاده کنید، تا فضای درخشان‌تری در خانه داشته باشید، اگر شما پنجره‌های بزرگی در اختیار دارید سعی نکنید با پرده‌های زخیم آنها را بپوشانید، با این ترفند می‌توانید فضای خانه خود را بزرگتر نشان دهید.

منزل‌های پرنور:

اگر منزل شما نورگیری خوبی ندارد بهتر است از نورهای مصنوعی در دکوراسیون خانه خود استفاده کنید. در طول شب و بخصوص زمان میهمانی‌ها سعی کنید از چراغ‌های بیشتری در خانه‌تان استفاده کنید. بهتر است به جای استفاده از یک نوع منبع نور از انواع مختلف آن استفاده کنید، به عنوان مثال در پذیرایی نباید تنها از روشنایی لوستر استفاده کرد، برای مثال از نور چراغ‌های رومیزی،‌ لامپ‌های هالوژن داخل سقف (در حد اعتدال) و لامپ‌های استوانه‌ای هم می‌توانید استفاده کنید.

۳- وسایل اضافی را از جلوی دید خارج کنید

قرار دادن وسایل اضافی و بدون استفاده در خانه تنها جای اضافی اشغال می‌کند و از نظر بصری فضا را شلوغ نشان می‌دهد، به جای چند مجسمه و گلدان‌های کوچک و بی‌استفاده بهتر است برای یک تابلوی ساده هزینه کنیم و روی میزها را خلوت‌تر نگه دارید و محیط را بی‌دلیل شلوغ نکنید.

نظم در آپارتمان های کوچک

۴- خانه را همیشه منظم نگه دارید

بدترین حالت برای یک فضای کوچک شلوغی آن محیط است، یک محیط منظم فضای بیشتری برای فعالیت به شما خواهد داد. همیشه تمام سعی خود را برای مرتب نگه داشتن خانه داشته باشید و روی این مورد حساسیت داشته باشید. مسلماً آرامشی که در محیط منظم احساس می‌شود هم بیشتر خواهد بود.

فرش در خانه های کوچک

۵- فرش در دکوراسیون خانه‌های کوچک

در چیدمان خانه‌های کوچک استفاده از فرش‌های بزرگ به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود،‌ سعی نکنید تمام سطح کف خانه را با فرش بپوشانید، به خصوص اگر کف پوش مناسبی در خانه شما استفاده شده بهتر است از این مزیت منزلتان استفاده کنید و با یک فرش کوچک فضای خانه‌تان را بزرگتر نشان دهید.

بد نیست بدانید:  ۳ روش دکوراسیون خانه های نقلی

پرده در دکور خانه های کوچک

۶- از پرده‌های بلند استفاده کنید

پرده‌های بلند برای چیدمان خانه‌های کوچک مناسب‌تر است؛ توجه کنید اگر پنجره‌های خانه شما کوچک اند مجبور نیستید پرده را در چهارچوب پنجره نصب کنید، می‌توانید چوب پرده را نزدیک به سقف نصب کنید و همچنین طول پرده را بلند در نظر بگیرید تا روی زمین بیافتد با این کار ارتفاع سقف شما بیشتر به نظر می‌رسد (این کار مخصوصاً در خانه‌هایی که ارتفاع سقف آنها کوتاه‌تر است، مفید خواهد بود). می‌توانید اندازه میل پرده را تا بیست سانت بزرگتر از قاب پنجره در نظر بگیرید، با این کار اندازه پنجره و همچنین فضای خانه بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.

سعی کنید از پارچه‌های ظریف‌تر برای پرده منزلتان استفاده کنید، اجازه دهید نور وارد خانه‌تان شود؛ بهتر است در انتخاب رنگ پارچه پرده منزلتان بیشتر از رنگ‌های روشن استفاده کنید تا فضا بازتر به نظر برسد.

آینه در دکوراسیون

۷- آینه را فراموش نکنید

استفاده از آینه و شیشه در دکور خانه انعکاس نور را در محیط بیشتر می‌کند، همچنین استفاده از آینه باعث می‌شود محیط بزرگتر از اندازه واقعی به نظر برسد، استفاده از آینه‌های با ابعاد بزرگ برای این کار انتخاب بهتری می‌تواند باشد، نصب آینه‌های با ابعاد کوچک عموما در چیدمان خانه‌های کوچک پیشنهاد نمی‌شود زیرا بیشتر باعث شلوغ به نظر رسیدن فضای خانه شما می‌شود؛ قرار دادن آینه مقابل یک منبع نور همچنین در روشنایی منزل شما اثر بسیار خوبی خواهد داشت.

۸- استفاده از فضای دیوار در چیدمان خانه‌های کوچک

در چیدمان خانه‌های کوچک از فضای دیوارها هم حتما استفاده کنید، می‌توانید با نصب قفسه‌هایی بر روی دیوار جا برای نگهداری کتاب، مجله و قاب‌های عکس برای خود بسازید.

همچنین اگر فضای کافی برای میز تلوزیون در خانه ندارید می‌توانید آن را در دیوار هال خانه خود نصب کنید تا فضای بیشتری برای مبلمان و رفت و آمد داشته باشید.

مبل چندکاره در خانه های کوچک

۹- وسایل چندکاره در لوازم خانه

سعی کنید تاجایی که ممکن است در دکوراسیون خانه‌های نقلی از وسایل چندکاره استفاده کنید تا در استفاده از فضا هم بتوانید نهایت استفاده را داشته باشید. به عنوان مثال شما می‌توانید از فضای بدون استفاده زیر تخت خواب هم به خوبی استفاده کنید، با تهیه یک تخت خواب جک‌دار به جای تخت خواب‌های معمولی می‌توانید یک انباری کوچک برای وسایل اضافی خانه خود، در زیر تخت خواب اتاقتان بسازید. ممکن است در اتاق‌های خواب خانه‌تان فضای کافی برای قرار دادن تخت خواب در اختیار نداشته باشید، در این موقعیت استفاده از مبل‌های تخت‌خواب‌شو، یک ایده بسیار مناسب برای شما خواهد بود.

شما قصد خرید آپارتمان نقلی در اندیشه را دارید ؟

اگر شما قصد خرید آپارتمان در اندیشه را دارید با استفاده از این اطلاعات می‌توانید دکوراسیون مناسب‌تری برای منزل خود در نظر بگیرید، استفاده مفیدتری از فضای خانه خود داشته باشید و همچنین محیط را بزرگتر از ابعاد اصلی آن نشان دهید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

اشتراک گذاری این مطلب در:

    پاسخ

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*

    فراموشی رمز عبور